Co zrobić z nadwyżkami w miesięcznym budżecie? Odkładać czy inwestować?

Posiadanie nadwyżek finansowych w domowym budżecie lub zarabianie większej ilości pieniędzy niż się wydaje to bardzo miłe uczucie. Często jednak jest ono zakłócone przez wątpliwości co zrobić z taką nadwyżką finansową oraz jak ją dobrze spożytkować. Istnieje jednak wiele ciekawych propozycji, które będą korzystne zarówno dla nas i jak i naszej rodziny. Pomogą też zbudować nam liczne korzyści w przyszłości, ze środków których teraz nie potrzebujemy. W tym tekście prezentujemy ciekawe pomysły na wykorzystanie pieniędzy, których nie potrzebujemy i które zostają nam w budżecie.

Inwestuj w siebie

Pierwszym ciekawym pomysłem na spożytkowanie nadwyżek finansowych jest zainwestowanie w siebie i wbrew pozorom nie jest to spożytkowanie całej sumy na imprezy lub swoje zachcianki. Inwestycja w sobie może być też wartościowa i długofalowa. Możemy zatem powiększać nasze kompetencje zawodowe, odbywając płatne kursy, szkolenia czy zdobywając nowe certyfikaty. Z pewnością takie działanie zaowocuje podwyższoną pensją i większymi możliwościami zawodowymi. Drugim sposobem inwestowania w siebie jest spełnienie swoich aspiracji. Może być to nauka języka angielskiego, poznawanie świata poprzez podróżowanie czy zadbanie o swój wygląd. Wszystkie te kwestie są ważne, gdyż wpływają na naszą samoocenę i pewność siebie, zwiększając tym samym komfort życia. Uzyskując te wszystkie plusy, będziemy pracować też wydajniej i lepiej, o czym świadczą badania mówiące o tym, że osoby pewne siebie zarabiają średnio o 12% więcej. Wyższa samoocena jest warta poświęcenia na to pieniędzy.

Odkładaj na emeryturę

Drugim — bardziej konkretnym i zmaterializowanym sposobom użytkowania nadwyżek finansowych jest odkładanie na emeryturę. Ogólnie na rynku istnieje wiele funduszy emerytalnych. Są to prywatne fundusze firm globalnych. Możemy skorzystać z nich tak jak z ubezpieczenia, z tą różnicą, że po kilkunastu latach opłacania składek, otrzymamy drugą niezależną od tej państwowej prywatną emeryturę. Fundusze emerytalne dostępne są w różnych opcjach. Mogą one gwarantować regularny miesięczny wpływ lub dużą jednorazową wypłatę. Miesięczne składki rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Im wyższe składki, tym wyższa przyszła emerytura. Zdecydowanie warto rozważyć taki krok, gdyż wyniesie on nas nieco ponad tysiąc złotych rocznie przy najniższych składkach, a da bezpieczeństwo. Według ekonomistów w przyszłości emerytury mogą być bardzo niskie i nie wystarczać na pokrycie podstawowych opłat związanych z życiem. Podwójna emerytura to też zabezpieczenie np. przed upadkiem jednego z tych dwóch systemów emerytalnych. Jeśli mamy duże nadwyżki, możemy również skorzystać z państwowego rozszerzonego składowania. Możemy korzystać z PPK czy IKE, czyli dodatkowych możliwości płacenia dobrowolnych składek. Te wszystkie działania dadzą nam w przyszłości dużą emeryturę — dużo większą niż w podstawowej wersji.

Zdrowie rodziny

Posiadając pewne nadwyżki finansowe, warto zainwestować je także w zdrowie oraz bezpieczeństwo rodziny. Możemy zrobić to, wykupując prywatną polisę ubezpieczeniową, która daje nam możliwość leczenia się prywatnie. Na rynku działa wiele sieci klinik, które oferują takie ubezpieczenia. Płacone miesięcznie lub kwartalnie dla jednej lub wielu osób gwarantują nam możliwość skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej w razie potrzeby. Opieka taka często stoi na wyższym poziomie oraz nie wymaga długiego czekania na przyjęcie do lekarza np. specjalisty. Czas oczekiwania średnio waha się między tygodniem a dwoma tygodniami, co w porównaniu z kilku — kilkunastomiesięcznym oczekiwaniem w państwowe służbie zdrowia jest ekspresowym tempem. Polisy dostępne są w różnych wersjach zaawansowania. Te najprostsze dają dostęp do lekarzy rodzinnych i podstawowych badań oraz kilku lekarzy specjalistów. Bardziej rozbudowane polisy umożliwiają szeroki zakres badań, dostęp do szerokiego zakresu specjalistów czy nawet hospitalizacje w prywatnym szpitalu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli mamy dzieci, planujemy dziecko lub w rodzinie są osoby starsze. W takich sytuacjach częste wizyty lekarskie w komfortowych warunkach będą sporym ułatwieniem.

Obrona przed inflacją

Jeśli mamy nadwyżki finansowe, których nie potrzebujemy, a nie chcemy ich inwestować czy przeznaczać na konkretny cel, warto pozostawić je na przyszłość, kiedy będziemy mieli plan na ich wykorzystanie. W takiej sytuacji warto obronić je przed inflacją, aby za kilka lat mieć do dyspozycji realnie tyle samo funduszy i móc za nie wykonać podobne plany, które możemy wykonać dzisiaj. Środki możemy wpłacić na lokatę lub konto oszczędnościowe. Oprocentowanie między 2% a 3% powinno wykonać swoje zadanie. Na koncie oszczędnościowym Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje sumy do 100 000 euro. Za środki możemy kupić też obligacje państwowe gwarantowane przez państwo czy wpłacić je na fundusze inwestycyjne z ochroną kapitału.

Zakup dóbr materialnych

Ciekawym sposobem inwestowania nadwyżek finansowych jest zakup dóbr materialnych i to w nich lokowanie kapitału. Będą to rzeczy wartościowe takie jak obrazy, dzieła sztuki, wina czy antyki i biżuteria. Są to stosunkowo łatwo zbywalne i trzymające wartość rzeczy, które z czasem stają się coraz droższe. Jest to dobry pomysł na dywersyfikację inwestycji. W takim przypadku warto wybierać przedmioty niewymagające w przechowywaniu oraz te o możliwie jak najmniejszych gabarytach. Z pewnością po ulokowaniu kapitału w nich nie stracimy, a będziemy mogli sporo zyskać. W razie chęci spieniężenia ich będziemy mogli też je szybko sprzedać, odzyskując gotówkę. Jest to dobra ochrona przed inflacją oraz sytuacjami nieprzewidzianymi jak np. nagły spadek kursu walut wywołany pandemią.

Biznes i dochód pasywny

Jeśli mamy zacięcie biznesowe oraz znamy się na finansach, nadwyżki warto przeznaczyć na wykreowanie dochodu pasywnego. Jest to dochód, który generuje się sam, z raz poczynionej inwestycji. Dobrym przykładem będzie zakup mieszkania pod wynajem, który będzie przynosił zysk przez bardzo długi okres czasu. Jeśli nie mamy aż takich sum, możemy również otworzyć lub zainwestować w mniejszy biznes. Dla osób, które nie chcą przeznaczać czasu na jego prowadzenie czy doglądanie, ciekawymi opcjami będą fundusze inwestycyjne czy zakup akcji pod dywidendy. Jednym z oryginalniejszych sposobów uzyskiwania dochodu pasywnego jest zlecenie napisania książki i opublikowanie jej pod własnym nazwiskiem np. e-booka lub też książki tradycyjnej.

Podsumowanie

Ostateczna decyzja dotycząca tego, co zrobić z nadwyżkami w miesięcznym budżecie, zależy od indywidualnych potrzeb, celów oraz apetytu na ryzyko danego podmiotu. Dla tych, którzy poszukują bezpieczeństwa i pewności, tradycyjne oszczędzanie może być odpowiednią drogą. Natomiast ci, którzy są gotowi podjąć wyższe ryzyko w zamian za potencjalnie wyższe zyski, mogą zdecydować się na inwestowanie. W wielu przypadkach połączenie obu strategii – oszczędzania pewnej części nadwyżki oraz inwestowania reszty – może okazać się najbardziej optymalnym rozwiązaniem, umożliwiającym równowagę między bezpieczeństwem a wzrostem kapitału.