Porównywarki pożyczek – jak z nich korzystać?

Jednymi z najpotężniejszych narzędzi, z których może skorzystać osoba szukająca najlepszej pożyczki, są różnego rodzaju porównywarki i rankingi. Ich wykorzystanie nie jest trudne, ale są pewne pułapki, na które warto uważać. Co zrobić, żeby, porównując kredyty, nie wpaść w większe tarapaty?

Wybieraj niezależne porównywarki

Porównywarki i rankingi są miejscami, w których każda firma pożyczkowa chciałaby się promować. I może zrobić to na kilka sposobów. Najkorzystniejszym z punktu widzenia pożyczkodawcy byłoby po prostu przygotowanie bardzo atrakcyjnej oferty, która by sprawiła, że w sposób naturalny firma trafiłaby na sam szczyt.

Zdecydowanie częściej stosowane są niestety inne narzędzia, czyli, mówiąc wprost, kupienie sobie dobrego miejsca. I to też może być w porządku, ale pod jednym zasadniczym warunkiem – taka oferta sponsorowana powinna być wyraźnie oznaczona. W ten sposób działa wiele doskonałych porównywarek. Przed listą „autentycznych” wyników prezentują one dwie czy trzy oferty sponsorowane. Czasem warto je wziąć pod uwagę, a czasem nie, ale dopóki są wyraźnie zaznaczone i opisane jako sponsorowane, to absolutnie nie przekreślają takiego rankingu.

Najgorszy przypadek – niestety wcale nie taki rzadki – to ranking z nieoznaczonymi ofertami sponsorowanymi. Pewnie, że to niezgodne z prawem, ale podstawowy problem polega na tym, że bardzo często nie można mieć nawet pewności co do autentyczności wyników. I jest to powód, żeby raczej korzystać z dobrych rankingów przygotowanych przez autorów, do których można mieć zaufanie. W ostateczności – lepiej wybrać ranking, w którym oferty wyróżnione są zaznaczone, bo wtedy można liczyć na to, że właściwa sekcja porównań będzie już ustawiona uczciwie.

Czy na pewno masz pełny wybór?

Firm pożyczkowych działających w Polsce jest naprawdę mnóstwo i wciąż tworzone są nowe. To znaczy, że również rankingi i porównywarki powinny być w miarę na bieżąco aktualizowane. Niestety nie zawsze są – czasem w sieci działa porównywarka założona ładnych kilka lat temu, ze wpisanymi na sztywno ofertami z tamtego okresu. Jej przydatność jest absolutnie zerowa.

Warto wybierać takie porównywarki, które uwzględniają przynajmniej te kilkanaście czy dwadzieścia ofert. W najbardziej rozbudowanych będzie to często między 40 a 50 różnych propozycji. Tu jednak warto pamiętać także o tym, że zbyt duży wybór też nie jest ułatwieniem. Zdarza się bowiem, że w tych rankingach wymieszane są różne typy finansowania: pożyczki prywatne, społecznościowe, chwilówki, pożyczki ratalne. Najczęściej dobrym pomysłem jest dziś ograniczenie się tylko do chwilówek albo tylko do pożyczek ratalnych. Wtedy skróci się lista ofert, ale odpadną z niej wszystkie mniej bezpieczne produkty.

Dobrze będzie jeszcze w tym miejscu zaznaczyć, że dla osób, które szukają pierwszej pożyczki, wiele nazw i marek będzie zupełnie nieznanych. I kilkanaście lat temu byłby to powód, żeby nie korzystać z ich usług. Dziś natomiast może się to okazać dobrym pomysłem, przy czym oczywiście przed złożeniem wniosku trzeba będzie jeszcze zerknąć w szablon umowy i regulamin, żeby upewnić się, że dana firma faktycznie jest godna zaufania.

Problemy z aktualnością

Zdecydowana większość rankingów jest tworzona w prosty sposób i parametry pożyczek są tam wpisywane na sztywno. To oznacza, że jeśli pożyczkodawca zmieni oprocentowanie, warunki promocji albo jakiekolwiek inne zasady działalności, może to zostać uwzględnione w rankingu z opóźnieniem albo nawet wcale.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby nawet po wybraniu najlepszej pożyczki z porównywarki, zweryfikować jeszcze raz wszystkie parametry już na stronie pożyczkodawcy. Tutaj akurat przepisy są o tyle korzystne, że nawet jeśli zauważy się niezgodności po zawarciu umowy, będzie można od niej w czasie 14 dni odstąpić. Zdecydowanie lepiej jednak jest poświęcić tej sprawie trochę więcej uwagi na etapie składania wniosku i uniknąć dodatkowych komplikacji.

Z drugiej strony, z tego samego powodu istnieje też zawsze pewne ryzyko, że przegapi się lepszą ofertę, która nie została jeszcze wpisana do porównywarki. Po pierwsze jednak pożyczkodawcy raczej pilnują właścicieli porównywarek, by ci w takiej sytuacji szybko aktualizowali swoje narzędzia i dodawali informacje o promocjach. Po drugie natomiast lepiej przegapić lepszą ofertę, niż w ogóle nie korzystać z rankingu i wziąć pożyczkę w najbardziej znanej firmie bez sprawdzania, czy istnieją tańsze alternatywy (a istnieją prawie zawsze).

Podsumowanie

Rankingi i porównywarki kredytów mogą naprawdę bardzo ułatwić życie. Pozwalają znaleźć oferty, na które czasem trudno byłoby natknąć się w inny sposób. Dla firm pożyczkowych są natomiast tylko jednym z kanałów promocji, dlatego warto korzystać z nich z rozwagą i pewną ostrożnością.

To może Cię także zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2022
Kredyty mieszkaniowe zestawienie grudzień 2022
Konta osobiste porównanie grudzień 2022
Lokaty bankowe porównanie grudzień 2022
Pożyczki pozabankowe porównanie grudzień 2022