Na co zwracać uwagę kupując wczasy przez Internet?

Coraz częściej korzystamy z wygodnej opcji zakupów online. Nie tylko można znaleźć ciekawe oferty, często tańsze, ale dodatkowo nie tracimy czasu i nie musimy wychodzić z domu by zamówić atrakcyjne produkty czy chociażby wczasy i wycieczki, w tym zagraniczne gdzie konieczny jest zakup voucherów, biletów lotniczych czy miejsc w hotelach (jeśli decydujemy się na własną organizację podróży). Ofert w sieci jest mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Sezon wakacyjny sprzyja takim zakupom.

Na co uważać by nie dać się oszukać?

Europejskie Centrum Konsumenckie odnotowało ostatnio skargi związane z usługami turystycznymi. 19% z nich dotyczyło zakupów wczasów i wycieczek za cenę wyższą, niż wynikało to z oferty przedstawionej w sieci. To „zasługa” ukrywanych kosztów, głównie opłat manipulacyjnych, za płatności kartą kredytową, rezerwację miejsca (w odniesieniu do zakupu biletów lotniczych) czy za bagaż. Różnice cenowe dotyczą w głównej mierze rezerwacji przelotów, choć zdarzały się i te dotyczące rezerwacji hoteli czy wypożyczenia samochodu. Większość odnotowanych przez ECC-Net problemów występuje na stronach firm, których usługi wykupiliśmy niż na stronach pośrednika.

Jak unikać takich sytuacji?

Przede wszystkim warto pamiętać o zasadach:
– przed rezerwacja warto dokładnie przeczytać warunki oferty, gdyż zwykle rezygnacja z usługi nie jest darmowa,
– należy upewnić się, że podana cena jest ceną ostateczną brutto
– należy sprawdzać co z usługami dodatkowymi (np. bagażem, wyżywieniem itp.) dobieranymi do pakietu
– upewnijmy się, że płatność kartą kredytową nie generuje kosztów dodatkowych.

Oczywiście każda oferta powinna być czytelna i zrozumiała dla konsumenta. Jeśli jednak zdarzy się, że zostaniemy w jakiś sposób wprowadzeni w błąd istnieje możliwość dochodzenia swoich racji bezpośrednio u organizatora/pośrednika (w zależności, kto popełnił błąd), albo jeśli cena w stosunku do wyjściowej jest wyższa można złożyć skargę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Jeżeli będziemy uważnie czytać takie oferty trudno będzie się „nabrać” na kłamliwe informacje. Niemniej należy pozostać czujnym i dobrze zapoznać się z propozycjami, zwłaszcza atrakcyjnymi cenowo na pierwszy rzut oka.

To może Cię także zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2022
Kredyty mieszkaniowe zestawienie grudzień 2022
Konta osobiste porównanie grudzień 2022
Lokaty bankowe porównanie grudzień 2022
Pożyczki pozabankowe porównanie grudzień 2022