Czym jest fintech – podstawowe informacje

Fintechowe przedsiębiorstwa nie tylko wdzierają się na pierwsze strony gazet, ale też zdobywają coraz większe udziały w rynku. Czym są, jak działają, jaka jest ich pozycja między bankami a firmami pożyczkowymi?

Fintech – co to jest?

Fintech to ogólna nazwa, której używa się w odniesieniu do firm finansowych wykorzystujących na szeroką skalę narzędzia współczesnej technologii. Kluczowym przykładem wśród polskich klientów jest Revolut, ale tak naprawdę marek z branży są już dziesiątki.

Jak działa Fintech?

Przede wszystkim Fintech sam w sobie nie jest bankiem – nie prowadzi bezpośrednio rachunków (a przynajmniej nie musi tego robić), ale korzysta z rachunków technicznych w bankach komercyjnych, zwykle tych mniej znanych klientom indywidualnym, za to świetnie rozpoznawalnym w sektorze korporacyjnym. Jest to instytucja licencjonowana przez nadzór finansowy jednego z krajów UE, co pozwala na legalne działanie w całej Unii i jednocześnie sprawia, że depozyty w takiej firmie są gwarantowane do kwoty określonej w europejskich przepisach.

Fintech to przede wszystkim nowoczesny zamiennik konta osobistego, ale to także dostęp do kart płatniczych, preferencyjnych kursów wymiany i paneli inwestycyjnych o bardzo szerokim zasięgu. Powoli przedsiębiorstwa fintech wchodzą też na rynek kredytowy, przy czym ich produkty pod wieloma względami przypominają siłą rzeczy kredyty pozabankowe, ale są tańsze, ponieważ nie są aż tak łatwo dostępne.

Czy fintech to przyszłość?

Trudno sobie wyobrazić, żeby fintech, nawet po wprowadzeniu kredytów, był branżą, która wyprze klasyczne banki. Zdecydowanie jednak rozwiązania oferowane przez te firmy to świetne pomysły (choć czasem dopiero rozwojowe) w zakresie błyskawicznych płatności internetowych, rozliczeń prywatnych czy awaryjnych kont. Fintech często pozwala też na zachowanie względnie większej anonimowości niż banki, aczkolwiek wynika to raczej z jurysdykcji, a nie samych norm, które są dość surowe.

Trzeci gracz na rynku pożyczek?

Obecnie podstawowe usługi fintech są już znane. Teraz najwięcej emocji budzą wprowadzane pożyczki. Na pewno będą znacznie łatwiejsze do uzyskania od bankowych, a jeśli będą też dużo tańsze od chwilówek, to może się okazać, że dotychczasowy układ na rynku mocno się zmieni. To całkiem możliwe, ponieważ fintech działa dużo dynamiczniej niż ociężałe bankowe korporacje, ale potencjał tych firm znacznie bliższy jest bankom niż relatywnie małym firmom pożyczkowym. To będzie ciekawe starcie.

To może Cię także zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2022
Kredyty mieszkaniowe zestawienie grudzień 2022
Konta osobiste porównanie grudzień 2022
Lokaty bankowe porównanie grudzień 2022
Pożyczki pozabankowe porównanie grudzień 2022