Co drugi Polak na kredycie

Przyzwyczailiśmy się żyć za pożyczone pieniądze i wydaje się, że wcale nam to nie przeszkadza. Okazuje się, że co drugi Polak spłaca kredyt, tak wynika z raportu „Kredytowy portret Polaków 2017” opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej.

Większość kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania finansowe terminowo, tylko 8% stanowią niesolidni dłużnicy. Według danych GUS Polska liczy 31,5 mln dorosłych obywateli z czego 15,2 mln osób spłaca kredyt albo kredyty. Okazuje się, że na jednym kredycie nie poprzestajemy. Liczba umów kredytowych wynosi 27,6 mln, ich łączna wartość to 584, 2 mld zł, co oznacza, że jeden kredytobiorca spłaca prawie po dwa kredyty o wartości około 21 tysięcy złotych każdy. Chociaż mamy sporo zobowiązań finansowych, większość z nas spłata raty w wyznaczonych terminach.

Z pewnością nikt nie będzie zaskoczony faktem, że największy udział w łącznej wartości zadłużeń bankowych Polaków mają kredyty hipoteczne. Wiele osób decyduje się na sfinansowanie zakupu własnych czterech kątów za pomocą kredytu hipotecznego, ich ilość z roku na rok wzrasta. Najczęściej na taki krok decydują się osoby w wieku 35-44 lata i to właśnie one są dla banków najbardziej wiarygodnymi klientami. Kredyty hipotecznie stanowią obecnie aż 70% kredytów Polaków. Dużą popularnością cieszą się również kredyty konsumpcyjne – ratalne gotówkowe, które stanowią 48% wszystkich czynnych zobowiązań.

Pod względem terytorialnym najwięcej kredytów zaciągnęli mieszkańcy województwa śląskiego oraz mazowieckiego. Na Mazowszu zaciągnięto najwięcej kredytów hipotecznych, Ślązacy przodują z kolei w braniu kredytów konsumpcyjnych. Najczęściej po kredyty sięgają osoby zamieszkujące Lubelszczyznę oraz Wielkopolskę – 53% mieszkańców tych terenów spłaca kredyt.

Aby otrzymać kredyt wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową (zbadaj zdolność kredytową online), warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej zaoszczędzić, niż się zadłużać. Wydając pieniądze należące do banku, nigdy nie będziemy w stanie zbudować zaplecza finansowego, a jest ono potrzebne. Oszczędności to większe poczucie bezpieczeństwa oraz wolności.

To może Cię także zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2022
Kredyty mieszkaniowe zestawienie grudzień 2022
Konta osobiste porównanie grudzień 2022
Lokaty bankowe porównanie grudzień 2022
Pożyczki pozabankowe porównanie grudzień 2022